Bakmaya Doyamadıklarımıza, ICEA Sertifikalı Organik Bakım!

Doğanın mucizesi bebeklere, doğanın mucizesi ürünler… Bebeğinizin cildi, sizin cildinizden 3 kat daha ince ve narindir. Yetişkin cildinin özelliklerine ve işlevselliğine sahip değildir. Enfeksiyon, tahriş ve alerjik reaksiyonlara çok duyarlıdır. Ayrıca kanserojen ve toksik kimyasallara sizden 100 kat daha hassastır. Ecowell Bebe Şampuanı, Bebe Losyonu ve Bebe Yağı içerisinde hiçbir zararlı kimyasal bulunmayan ICEA “Ecobio Cosmetics” sertifikalı doğal ve organik içerikli ürünlerdir. Bebeğinizin saçına ve vücuduna güvenle kullanabileceğiniz doğal bakım ürünleridir. Bebeklerimiz kıymetlidir ve sertifikalı doğal ve organik içerikli ürünler onların ciltlerine ve vücutlarına yapılan uzun vadeli bir yatırımdır. Ecowell ile bebeğinizin hassas cildi her zaman güvende.

Nedir? Neden zararlıdır? Hemen hemen tüm kişisel bakım ürünlerinin içerisinde sıklıkla karşılaştığımız paraben, parafin ve SLS / SLES’in doğrudan ve dolaylı olarak vücudumuza zarar verdiği konusunda pek çok sağlık kuruluşu ve bağımsız denetim kurumları hemfikir. Kozmetik ve kişisel bakım malzemelerimizi seçerken içeriğinde ne olduğuna mutlaka bakmalıyız. Hijyen ve bakım için üretilmiş ancak içeriğindeki ağır kimyasallar nedeniyle yüksek kanserojen etkiye sahip olan ürünleri hemen hemen her gün kullanıyoruz ve nasıl zarar gördüğümüzü malesef bilmiyoruz. En çok karşılaştığımız paraben, parafin, formaldehit, Propylene Glycol ve SLS/ SLES’in etkilerine şöyle bir göz atalım;

Paraben: Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde koruyucu, raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılır. Toksik bir maddedir. Ciltte tahrişe ve alerjik reaksiyonlara sebep olur. Ayrıca egzemalı cilde uygulandığında da reaksiyona yol açabilir. (1,2) Daha da önemlisi parabenler deriden geçebilir, kan dolaşımına ulaşabilirler. (3,4) Parabenler östrojen hormonunu taklit eden maddelerdir. Paraben gibi hormonal etkileri artıran kimyasal maddeler, özellikle östrojen hormonunun tetiklediği göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olur. Parabenlerin ve parabenler vücutta parçalandıktan sonra oluşan ürünlerin hayvan modellerinde sperm miktarı ve kalitesini azaltma, rahim dokusuna bağlanma gibi sonuçları olabildiği görülmüştür. (5) Parabenin pek çok türevi vardır, ürün alırken içerisinde methylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben, ethylparaben isopropylparaben, ve benzylparaben varsa bu üründen uzak durmanız en sağlıklısı.

Likit parafin (petrolatum, paraffinum liquidum): Petrol türevidir. Cildin yumuşak ve parlak görünmesi için kullanılır. Bebeklerin hassas cildindeki gözenekleri tıkar ve bu nedenle toksinlerin deri yoluyla vücuttan atılmasını engeller. Toksik, alerjen ve kanserojen etki yapar.

SLS / SLES: Esasen yüzey aktif köpüren bir maddedir. Kan dolaşımı yoluyla kalbe, karaciğere, akciğere, beyine ve gözlere kolaylıkla geçer ve bu dokularda uzun süre kalarak kalıcı zararlar verebilir.. Kanserojen etkisi yaygın olarak bilinmekle beraber laboratuvar testleri gösteriyor ki SLS/SLES içeren ürünler özellikle bebek ve çocuklarda hormonal bozulma, göz bozulması, saç dökülmesi ve cilt yüzeyinde döküntülere sebebiyet verebilir. SLS bağışıklık sistemine de zarar verebilir, deri katmanlarının ayrılması ve cilt iltihabı gibi sorunlara neden olabilir. (6)

Formaldehit: Kanserojendir. Bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan izinsiz üretimlerde sıklıkla kullanılıyor. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması halinde zehirlidir.

Propylene Glycol (PG): Petrol türevi bir maddedir. Ciltte önemli sayıda reaksiyona neden olur ve düşük konsantrasyonlarda kullanımı dahi cilt için birincil derecede tahriş edicidir. (7) Ayrıca göz tahrişine, mide-bağırsak bozukluklarına, mide bulantısına, baş ağrısı ve kusmaya, merkezi sinir sistemi depresyonuna neden olabilir. (8)

  • Food Chem. Toxicol. 2002; 40:1335–73
  • Food Chem. Toxicol. 2005; 43:985–1015
  • Int J Cosmetic Science; Oct2007, Vol. 29 Issue 5, 361-367
  • Crit Rev Toxicol. 2005;35: 435-58
  • Reprod Toxicol. 2010 Sep;30(2):301-12
  • Journal of the American College of Toxicology; Vol. 2, No.
  • 1983 7. The American Academy of Dermatologists Inc, Jan 1991
  • From Material Safety Data Sheets (MSDS)